Jaki gryf wybrać?

jaki gryf wybrać

Decydując się na zakup gryfu, wiele osób staje przed dylematem: czy wybrać gryf olimpijski, czy może postawić na tradycyjny, zwykły gryf? Może miałeś/masz podobnie? Warto zastanowić się nad różnicami między nimi, a także zastosowaniem, aby dokonać właściwego wyboru. W tym artykule postaram się przedstawić wady i zalety każdego rodzaju gryfu, a także podzielę się z Tobą kilkoma radami, które powinny ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Gryf olimpijski – cechy charakterystyczne

Wielofunkcyjność

Gryfy olimpijskie znajdują swoje zastosowanie w komercyjnych siłowniach. Dzięki nim można wykonać ogromną ilość ćwiczeń, takie jak przysiady, martwy ciąg czy wyciskanie. Więcej informacji na temat ćwiczeń ze sztangą możesz zasięgnąć w artykule: Ćwiczenia na plecy z hantlami i sztangą oraz Ćwiczenia na uda i pośladki ze sztangą. Dodatkowo gryf olimpijski jest oficjalnie używany w dwuboju olimpijskim, a także (z kilkoma modyfikacjami) w trójboju siłowym.

Standardowe rozmiary i waga

Gryfy olimpijskie mają standardowe wymiary i wagę, co oznacza, że można na nich używać standardowych obciążeń, dzięki czemu nie musisz się zastanawiać czy średnica otworu na pewno pasuje, jeśli masz obciążenie olimpijskie. Standardowy męski gryf olimpijski to 220 cm długości, 20kg wagi, część chwytna o średnicy 28mm, a średnica każdego z rękawów na obciążenie wynosi 50mm.

Budowa

Ogólnie rzecz biorąc gryf olimpijski jest złożony z podłużnego stalowego pręta oraz dwóch grubszych rękawów po obu jego stronach, pracujących na łożyskach, aby umożliwić tym częściom gryfu możliwość obrotu. Obrót tulei zmniejsza moment obrotowy wytwarzany przez ciężar na rękawach, co zapewnia pewniejszy chwyt i zmniejsza obciążenie nadgarstków i łokci.

Trwałość i jakość

Ze względu na intensywne użytkowanie w profesjonalnych siłowniach, gryfy olimpijskie są zazwyczaj bardziej wytrzymałe i wykonane z wyższej jakości materiałów niż gryfy zwykłe. Udźwig gryfów olimpijskich dochodzi do 700 kg!

Gryf prosty – cechy charakterystyczne

Przystępność cenowa

Gryfy zwykłe są znacznie tańsze niż ich olimpijskie odpowiedniki, co może być istotne dla mniej wymagających osób, z małym budżetem.

Lekkość i mobilność

Gryfy zwykłe są lżejsze, zajmują mniej miejsca, dzięki czemu są bardziej przenośne, co sprawia, że są często praktyczniejsze dla tych, którzy ćwiczą w domu lub innej ograniczonej przestrzeni.

Uniwersalność w domowym zastosowaniu

Dla wielu osób ćwiczących w domu, gryfy zwykłe są wystarczające do większości podstawowych ćwiczeń siłowych, szczególnie kiedy nie korzysta się z większych ciężarów, ani nie wykonuje wysoko wyspecjalizowanych ruchów, jakie występują w dwuboju olimpijskim czy Crossficie.

Gryf prosty czy gryf łamany?

Zarówno gryfy olimpijskie jak i zwykłe występują w wariantach łamanych. Wybór między nimi zależy głównie od wybranego ćwiczenia i preferencji. Wiele osób odczuwa zdecydowanie mniejsze obciążenie nadgarstków przy użyciu gryfu łamanego podczas wykonywania uginania ramion w ćwiczeniach na bicepsy czy wyciskania francuskiego na tricepsy. Na pewno warto na własnej skórze przetestować oba rodzaje gryfów i zdecydować, z którym ćwiczy Ci się bardziej komfortowo.

Wybór odpowiedniego gryfu

Decydując się na gryf, warto zastanowić się:

  • nad własnymi celami treningowymi,
  • dostępnym budżetem i
  • przestrzenią do ćwiczeń i przechowywania.

Gryfy olimpijskie są idealne dla osób pragnących profesjonalnego sprzętu o wysokiej wytrzymałości, szczególnie jeśli chcą wykonywać dwubój olimpijski lub ćwiczyć w stylu Crossfit. Dodatkowo, taki gryf ma swoje standardowe wymiary, szczególnie jeśli chodzi o średnicę rękawów, co pozwala z łatwością dobrać odpowiednie obciążenie, unikając niebezpieczeństwa kupna talerzy o zbyt małej lub zbyt dużej średnicy otworu. W przypadku chęci ciągłego progresu siłowego, gryfy olimpijskie zazwyczaj mają znacznie większy udźwig niż zwykłe gryfy, co czyni je bardziej uniwersalnymi pod tym względem.

Gryfy zwykłe są bardziej praktyczne dla tych, którzy nie planują operować na większych ciężarach (150 kg+). Poza tym łatwiej jest znaleźć krótkie sztangielki, które mogą korzystać z obciążenia ze zwykłych gryfów, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

Jeśli zatem nie planujesz wykonywać ćwiczeń w stylu dwuboju olimpijskiego, a masz bardzo mały budżet, to zwykły gryf może być najlepszym rozwiązaniem.

Gdzie kupić gryf olimpijski?

Gryfy olimpijskie można zakupić w specjalistycznych sklepach ze sprzętem siłowym, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. W naszym sklepie mamy gryf olimpijski zgodny z wytycznymi Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF).

gryf olimpijski gym rage siłownia
Gryf olimpijski 220 cm 20 kg ze sklepu GymRage.pl

Cały gryf ma długość 220 cm i waży 20 kg. Część chwytna ma długość 131 cm, a jej średnica wynosi 28 mm, natomiast rękawy wraz z kołnierzami mają 44,5 cm, każdy z nich o średnicy 50 mm. Do produkcji wykorzystano wysokogatunkową stal, która została następnie profesjonalnie obrobiona, a poszczególne części gryfu odpowiednio dopasowane.

Wszystkie te elementy sprawiają, że sam gryf w warunkach testowych jest w stanie wytrzymać obciążenie do 400 kg, co zdecydowanie zadowoli ogromną większość ćwiczących. Część chwytna pokryta jest grubym radełkowaniem, więc martwe ciągi czy wiosłowania z większym ciężarem nie będą stanowiły wielkiego wyzwania dla chwytu.

Tuleje przeszły proces galwanizacji, przez co charakteryzują się zwiększoną odpornością na zużycie mechaniczne oraz korozję. Gryf został wyposażony w cztery łożyska igiełkowe, dzięki czemu system rotacyjny wykazuje lepszy i gładszy obrót (spin).

Więcej na temat tego produktu znajdziesz pod tym adresem: https://gymrage.pl/produkt/gryf-olimpijski-gym-rage-220cm-20kg/

Podsumowanie

Jak widzisz wybór odpowiedniego gryfu dla siebie zależy od wielu czynników. Jako zwolennik ćwiczeń na wolnych ciężarach uważam, że zdecydowanie warto mieć jakikolwiek gryf niż żaden. Także jeśli nawet nie możesz sobie aktualnie pozwolić na zakup profesjonalnego gryfu olimpijskiego, nabycie zwykłego gryfu prostego i ćwiczenie na nim jest dużo lepszym wyborem, niż ograniczanie się do izolowanych ćwiczeń na maszynach.

Kiedy już uda się zebrać odpowiednie środki, warto zastanowić się nad inwestycją w gryf olimpijski, jeśli tylko mamy odpowiednią ilość miejsca, gdyż w takim wypadku nie ogranicza nas w żaden sposób ani rodzaj ćwiczenia, które chcielibyśmy wykonać, ani maksymalny dopuszczalny udźwig, co może być niekiedy problemem przy zwykłych gryfach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady.