PRZYSIAD – krok 4

przysiad z obciazeniem na silownie

Solidny fundament przysiadu to podstawa. To właśnie kontakt stóp z podłożem pozwala na wygenerowanie energii potrzebnej do wykonania tego ruchu. Upewnij się, że Twoje stopy pewnie stykają się z podłożem całą powierzchnią, a będziesz w stanie wyzwolić pełen potencjał z siły swoich mięśni. Nie bez znaczenia jest też ustawienie kąta ustawienia stóp, gdyż przekłada się ustawienie kości udowej względem miednicy. Bardzo dużo zależy tutaj od indywidualnej anatomii. Przede wszystkim musisz z danym ustawieniem czuć się komfortowo i naturalnie.

Rozbijemy sobie te złożone ćwiczenie, jakim niewątpliwie jest przysiad, na sześć elementów:

1) pozycja pod sztangą 2) pozycja górnej części ciała 3) Technika oddychania 4) pozycja stóp i kolan 5) zejście z gryfem 6) podnoszenie z gryfem

Pozycja stóp i kolan

  • Szerokość rozstawu stóp zależy głównie od indywidualnej budowy, nie ma tu tak naprawdę złotego standardu. Poeksperymentuj z różnymi szerokościami i znajdź tę, która jest najwygodniejsza a jednocześnie najlepiej pozwala zachować poprawną technikę. Zazwyczaj jest tak, że osoby wyższe (z dłuższymi kośćmi udowymi preferują szerszy rozstaw, podczas gdy osoby niższe z krótszymi kośćmi udowymi wolą węższe ustawienie)
  • Nie ustawiaj stóp dokładnie równolegle względem siebie, ale odchyl je nieco na zewnątrz (mniej więcej o szerokość 1-2 dużych palców u stóp) tworząc kształt trochę bardziej przypominający literę „V”. Na obrazku poniżej widzisz najbardziej popularne ustawienia stóp (około 20-40 stopni). Możesz zacząć od nich i nieco zmieniać delikatnie kąty, aby “wstrzelić” się w swoje złote ustawienie.

  • Podczas schodzenia ze sztangą kolana powinny rozchodzić się dokładnie z kierunkiem ustawienia stóp. Nie wychylaj je poza szerokość stóp ani nie schodź bardziej do środka.
ZESTAWY SPRZĘTU GYM RAGE

 

Miałeś tak, że nigdy nie wiedziałeś jaka jest „jedyny słuszny” rozstaw stóp? Daj znać poniżej 😊.

Jeśli masz jakieś pytania lub coś jest dla Ciebie niejasne, bardzo chętnie odpowiem w komentarzach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przysiad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *