Solidny fundament przysiadu to podstawa. To właśnie kontakt stóp z podłożem pozwala na wygenerowanie energii potrzebnej do wykonania tego ruchu. Upewnij się, że Twoje stopy pewnie stykają się z podłożem całą powierzchnią, a będziesz w stanie wyzwolić pełen potencjał z siły swoich mięśni. Nie bez znaczenia jest też ustawienie kąta ustawienia stóp, gdyż przekłada się ustawienie kości udowej względem miednicy. Bardzo dużo zależy tutaj od indywidualnej anatomii. Przede wszystkim musisz z danym ustawieniem czuć się komfortowo i naturalnie.
Rozbijemy sobie te złożone ćwiczenie, jakim niewątpliwie jest przysiad, na sześć elementów:
1) pozycja pod sztangą 2) pozycja górnej części ciała 3) Technika oddychania 4) pozycja stóp i kolan 5) zejście z gryfem 6) podnoszenie z gryfemPozycja stóp i kolan
- Szerokość rozstawu stóp zależy głównie od indywidualnej budowy, nie ma tu tak naprawdę złotego standardu. Poeksperymentuj z różnymi szerokościami i znajdź tę, która jest najwygodniejsza a jednocześnie najlepiej pozwala zachować poprawną technikę. Zazwyczaj jest tak, że osoby wyższe (z dłuższymi kośćmi udowymi preferują szerszy rozstaw, podczas gdy osoby niższe z krótszymi kośćmi udowymi wolą węższe ustawienie)
- Nie ustawiaj stóp dokładnie równolegle względem siebie, ale odchyl je nieco na zewnątrz (mniej więcej o szerokość 1-2 dużych palców u stóp) tworząc kształt trochę bardziej przypominający literę „V”. Na obrazku poniżej widzisz najbardziej popularne ustawienia stóp (około 20-40 stopni). Możesz zacząć od nich i nieco zmieniać delikatnie kąty, aby “wstrzelić” się w swoje złote ustawienie.
- Podczas schodzenia ze sztangą kolana powinny rozchodzić się dokładnie z kierunkiem ustawienia stóp. Nie wychylaj je poza szerokość stóp ani nie schodź bardziej do środka.
Miałeś tak, że nigdy nie wiedziałeś jaka jest „jedyny słuszny” rozstaw stóp? Daj znać poniżej 😊.
Jeśli masz jakieś pytania lub coś jest dla Ciebie niejasne, bardzo chętnie odpowiem w komentarzach.