Podstawowe wyposażenie siłowni domowej

podstawowe wyposażenie siłowni domowej

Jaki sprzęt kupić do domowej siłowni? To pytanie było szczególnie często powtarzane w czasie lockdownu spowodowanego pandemią. Wówczas zamknięcie lub ograniczenie funkcjonowania klubów fitness utrudniło wielu osobom dbanie o swoje zdrowie poprzez aktywność fizyczną. Wielu z nich zdecydowało się na założenie domowej siłowni.

Taki pomysł – zarówno wtedy, jak i teraz, jest w dłuższej perspektywie nie tylko bardziej ekonomiczny, ale także bardziej przystępny dla osób, które mają ograniczone możliwości dotarcia do publicznych klubów fitness. W niniejszym artykule skupię się na wskazaniu różnego rodzaju sprzętów do domowej siłowni, które pomogą Ci w osiągnięciu celów treningowych. Zapraszam do lektury.

Hantle i sztanga

Hantle i sztanga to kluczowe elementy wyposażenia siłowni w domu. Są jednymi z najbardziej wszechstronnych i jednocześnie najprostszych sprzętów, pozwalających na przeprowadzenie treningu kulturystycznego, wzmacnianie mięśni i budowanie siły. Warto mieć zarówno gryf jak i hantelki, dzięki czemu możesz wykonywać ćwiczenia zarówno oburącz, jak i jednorącz, dzięki czemu unikasz możliwości wypracowania dysproporcji w budowie ramion. Mając taki sprzęt jesteś w stanie trenować:

  • bicepsy,
  • tricepsy,
  • barki, a także
  • plecy,
  • nogi, a nawet
  • mięśnie brzucha!

Różne obciążenia

Dobrze abyś zaopatrzył się w zestaw różnych ciężarów, aby mieć możliwość stopniowego zwiększania obciążenia w miarę postępów. Sprawdzonym rozwiązaniem jest posiadanie talerzy o mniejszych nominałach, tzw. frakcyjnych, np. 2,5 kg, 2 kg, 1,5 kg, 1 kg oraz 0,5 kg, dzięki czemu będziesz w stanie wykonywać nawet jednokilogramowe skoki ciężaru, co może być zbawienne szczególnie przy grupach mięśniowych, które z natury wymagają mniejszego obciążenia. Dodatkowym atutem obciążenia do domowej siłowni będzie wybór takich, które są powleczone gumą, aby amortyzować uderzenia o podłoże.

Wyciąg do ćwiczeń

Wyciąg do ćwiczeń to kolejny wszechstronny sprzęt, wymagający jednak zdecydowanie więcej miejsca niż sztanga czy hantle, co dla niektórych może być ważnym czynnikiem przy wyposażaniu miejsca do ćwiczeń w domu. W zależności od możliwości danego modelu taki sprzęt pozwala wykonywać ćwiczenia na klatkę piersiową, plecy, ramiona, nogi i wiele innych. Ważne jest, abyś wybrał model z możliwością jak najbardziej stopniowej regulacji oraz maksymalnym obciążeniu, które pozwoli na korzystanie z niego przez długie lata. Doskonałym pomysłem może być zakup wyciągu bez wbudowanych stosów, tylko wykorzystanie obciążenia, które już zakupiłeś do gryfu.

Maty do ćwiczeń i/lub podłoże gumowe

W zależności od umiejscowienia domowej siłowni odpowiednie podłoże lub maty do ćwiczeń mogą okazać się jednymi z kluczowych dodatków. Zabezpieczą podłogę, a także zapewnią wygodne i bezpieczne miejsce do wykonywania ćwiczeń, takich jak planki, brzuszki, czy rozciąganie. Wybierając podłoże, upewnij się, że jest odpowiedniej grubości i gęstości (dostosowanej do używanego ciężaru) i wykonana z materiałów, które są łatwe do czyszczenia i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

Stojak na sztangę/drążek

Jeśli planujesz ćwiczenia ze sztangą, szczególnie z większym obciążeniem, ważnym elementem wyposażenia jest stojak na sztangę. Zapewnia on bezpieczne i stabilne miejsce do przechowywania sztangi, gdy nie jest używana, oraz ułatwia, a w przypadku cięższych przysiadów nawet po prostu umożliwia, podnoszenie i odkładanie gryfu podczas ćwiczeń.

Podczas wyboru stojaka na sztangę polecam także połączenie go z drążkiem do podciągania. Pozwoli ci to nie tylko na zaoszczędzenie miejsca, ale także solidnie wzmocni samą konstrukcję stojaka, w porównaniu do wykorzystywania dwóch niezależnych słupków. Dodatkowo zyskasz możliwość wykonywania jednego z najlepszych ćwiczeń na szerokość i grubość pleców, czyli podciągania zarówno nachwytem jak i podchwytem. Aby w dużym stopniu poprawić bezpieczeństwo podczas wyciskania sztangi na ławce czy przysiadach nie zapomnij o dodatkowych belkach asekuracyjnych dołączonych do stojaka, co w przypadku problemów podczas wykonywania ćwiczenia pozwoli bezpiecznie odłożyć na nie ciężar.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego sprzętu do domowej siłowni zależy głównie od Twoich celów fitness, preferencji treningowych i dostępnej przestrzeni. Hantle, gryf, obciążenie, wyciąg do ćwiczeń, odpowiednie podłoże, czy stojak na sztangę to tylko niektóre z wielu opcji, które możesz uwzględnić w swojej siłowni. Jednak zaopatrując się w nie możesz być pewien, że wykonasz zdecydowaną większość możliwych ćwiczeń bezpiecznie i nie niszcząc podłogi.

Pamiętaj, żeby przed zakupem sprawdzić recenzje i opinie innych użytkowników, aby dokonać świadomego wyboru. Dobrze zaplanowana domowa siłownia może stać się inspiracją do regularnych treningów i pomóc w osiągnięciu Twoich siłowych, kulturystycznych czy wytrzymałościowych celów. Zdrowie i forma są ekstremalnie ważne dla wielu ludzi, dlatego warto zainwestować w sprzęt, który będzie dodatkowo Cię motywował i dostarczał satysfakcji z treningów w zaciszu własnego domu.

Potrzebujesz pomocy w wyborze sprzętu do siłowni domowej?

Jeśli potrzebujesz merytorycznego wsparcia przy wyborze sprzętu do siłowni domowej – skontaktuj się ze mną. Z przyjemnością pomogę Ci dobrać właściwy sprzęt dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i budżetu. Czekam na kontakt z Twojej strony:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady.